10. cikk.: Középfokú felvételi eljárás 3. rész - A felvételi jelentkezés
Középfokú felvételi jelentkezés határideje: 2023. február 22.
A központi írásbeli vizsgára és a "választott" középiskolába jelentkezés nem azonos, az két külön eljárás!
Felvételi jelentkezés az általános iskolák 8. évfolyamos végzős tanulói számára:
Az általános iskolák 8. évfolyamos végzős tanulói számára a felvételi jelentkezést az általános iskolák végzik. A szükséges továbbtanulási információkat az általános iskolák az adatbegyűjtő lap, vagy az Oktatási Hivatal adatbegyűjtő alkalmazása segítségével gyűjtik be a tanulóktól/szülőktől. Az adatbegyűjtésre általában január-februári időszakban kerül sor. A felvételi lapok előállítását, elektronikus és postai továbbítását az általános iskolák végzik.
A felvételi lapok részei:
(1) Jelentkezési lap:
A felvételiző jelentkezési lapon jelzi egy adott középiskolával a jelentkezési szándékát, és azt, hogy az adott intézmény mely tanulmányi területeire jelentkezik. Továbbá tartalmazza a tanuló általános iskolai eredményeit. Minden középiskolába külön jelentkezési lapot kell benyújtani.
(2) Tanulói adatlap:
A tanulói adatlapon ismerteti a felvételiző az Oktatási Hivatallal az általa megjelölt összes tanulmányi területet, az általa meghatározott sorrendben.
(3) Összegezve:
A felvételi lap két részből áll, a jelentkezési lapból (jelentkezési lapokból, ha több középiskolát is megjelöl) és a tanulói adatlapból. A jelentkezési lapokat minden középiskola megkapja postai úton (a postára adás határideje február 22., a postára feladást az általános iskolák végzik). A tanulói adatlapot szintén általános iskola továbbítja, de elektronikusan az Oktatási Hivatal KIFIR rendszerében (február 22. éjfélig).
Fontos:
Amivel a jelentkezési lap és a tanulói adatlap elkülönül, ezért a középiskolák a tanulók által megjelölt iskolák és képzések sorrendjét nem ismerhetik meg! A "végleges" felvételi rangsor kialakulása előtt a sorrendről nincs hivatalos információja az intézményeknek! Vagyis nem ismerik a sorrendet sem a szóbeli felvételi alatt, sem az ideiglenes felvételi rangsor kialakítása során sem!
Javaslat a tanulmányi területek sorrendjének kialakítására:
A felvételi eljárás során tetszőleges számú iskola és tanulmányi terület jelölhető meg. A sorrend kialakításakor érdemes az alábbi javaslatokat figyelembe venni:
- A tanuló elképzeléseit, szándékait érdemes a szülőkkel, az általános iskolai szaktanárokkal, osztályfőnökkel egyeztetni, racionalizálni.
- Hasznos lehet a kiválasztott középiskola (középiskolák) tanulmányi területére járó ismerős tanulóktól, ott tanító pedagógusoktól információkat gyűjteni.
- A megjelölni kívánt tanulmányi területeket a tanuló számára leginkább "vágyott" sorrendben érdemes megjelölni. A tanuló arra a tanulmányi területre fog felvételt nyerni, ahová az általa felállított sorrend alapján elsőként felvételi jogosultságot szerez (lehet ez a saját sorrendjében akár a 6. tanulmányi terület is).
- A kialakított sorrend végén érdemes olyan tanulmányi területet (területeket) is megjelölni, mely bár kevésbé motiváló vagy "vágyott" a tanuló számára, de magas a sikeres felvételi (bekerülés) esélye, és a tanulmányi terület által biztosított tanítás-tanulási folyamat jobban szolgálja a tanuló fejlődését, nevelés-oktatását, mint egy teljesen sikertelen felvételi eljárást követő kényszerű iskolaválasztás.
Egyéni jelentkezés:
Bizonyos esetekben a középfokú jelentkezés benyújtását nem az általános iskolák végzik. Az alábbi esetekben kerülhet sor az egyéni jelentkezés formájára:
- A felvételi jelentkezést a tanuló, illetve a szülő önállóan is kezdeményezheti, ha a tanuló 6, vagy 8 évfolyamos gimnáziumba jelentkezik, illetve, ha a tanuló olyan általános iskolába jár, mely középfokú iskolai alapfeladatot is ellát, és nem csak a saját intézményébe kíván jelentkezést benyújtani.
- A felvételi jelentkezést a tanulónak, illetve a szülőnek önállóan kell kezdeményeznie, ha a tanulónak a felvételi jelentkezés időszakában nincs magyarországi általános iskolával tanulói jogviszonya.
Az egyéni jelentkezés menetéről részletes információk az Oktatási Hivatal alábbi weboldalán olvashatók:
https://www.oktatas.hu/kozneveles/kozepfoku_felveteli_eljaras/KIFIR_egyeni_jelentkezes_menete
Aláírás:
A felvételi jelentkezés lapok érvényességéhez a szülő/gyám aláírása szükséges. A felvételi lapok aláírásáról részletes tájékoztató információk az Oktatási Hivatal honlapjának alábbi felületén olvashatók: