11. cikk.: Középfokú felvételi eljárás 4. rész - A szóbeli felvételi vizsga

2023.02.09

A szóbeli felvételi vizsga maghatározott időszakban, február 27 - március 14. között szervezhető meg!

Fontos információk a szóbeli felvételi vizsgáról:

A szóbeli felvételi egy helyi szervezésű vizsga, ezért érdemes a megjelölt intézmények honlapját rendszeresen figyelemmel kísérni, e-mailben vagy telefonon tájékoztatást kérni a jelentkezés, időpontfoglalás részleteiről.

A szóbeli vizsgák megszervezésére az intézmények legalább három napot kötelesek kijelölni a február 27 - március 14. időszakon belül.

Ha egy középiskola szóbeli vizsgát szervez, akkor a szóbeli vizsga eredménye maximum az elérhető felvételi összpontszám 25%-át (egynegyedét) teheti ki. Az intézményeknek a felvételi tájékoztatójukban a pontszámítás szabályát (a felvételi eljárás eredményeinek egymáshoz való viszonyát) nyilvánosságra kell hozniuk.

Példa:

  • Központi írásbeli vizsgaeredmény (matematika): max. 50 pont
  • Központi írásbeli vizsgaeredmény (magyar): max. 50 pont
  • Tanulmányi eredmények beszámítása (pl.: 8. félévi osztályzatok): max. 50 pont
  • Szóbeli vizsga eredménye: max. 50 pont

A fenti példában látható, hogy a szóbeli felvételi vizsga 50 pontos eredménye a 200 pontos összpontszámnak legfeljebb a 25%-a lehet. (A központi írásbeli eredmény jogszabály szerint legalább 50%-át kell, hogy kitegye a teljes pontszámnak.)

A tanuló által megjelölt tanulmányi területek, megjelölt iskolák sorrendjéről semmilyen hivatalos információja nincs az intézményeknek! Vagyis az iskolák nem ismerik a sorrendet a szóbeli felvételi időszaka alatt, így ez nem lehet befolyással a szóbeli eljárás lefolytatására.

A szóbeli vizsga követelményeinek a Nemzeti alaptanterv (110/2012. Korm. Rend.) általános iskolai követelményrendszerére és az adott középiskola pedagógiai programjában/szakmai programjában meghatározott követelményeire kell épülnie. A szóbeli vizsga követelményeit az iskoláknak nyilvánosságra kell hozniuk a felvételi tájékoztatójukban.

Alkalmassági és egyéb vizsgák/vizsgálatok:

A szóbeli felvételi vizsgán kívül az alább felsorolt egyéb vizsgákkal, vizsgálatokkal találkozhatnak a tanulók a felvételi eljárás során (az alábbi eljárásokat március 14-ig le kell folytatni):

  • Középfokú iskola művészeti vagy testnevelés tanulmányi területére történő felvételhez szükséges alkalmassági vizsga.
  • Sportiskolába történő jelentkezés esetén sportegészségügyi alkalmassági és fizikaiképesség-felmérési vizsgálat.
  • Szakképző intézménybe történő jelentkezés esetén egészségügyi alkalmassági, pályaalkalmassági vizsgálat.
  • Nemzetiségi nevelés-oktatást végző intézménybe történő jelentkezés esetén nemzetiségi nyelvű szövegértési írásbeli vizsga.
  • Egyházi középfokú intézmény esetén vallási, világnézeti elkötelezettség vizsgálata.

A fent felsorolt vizsgálatok eredménye megfelelt vagy nem felelt meg minősítésű lehet. Vagyis a fenti vizsgálatok eredménye a felvételi eljárás összpontszámát nem befolyásolja. Nem felelt meg minősítés esetén azonban a tanuló jelentkezését az adott tanulmányi területen elutasítják.

A különleges bánásmódot igénylő (SNI, BTMN) tanulók:

A különleges bánásmódot igénylő tanulókat megillető kedvezmények a szóbeli felvételi eljárás során is érvényesek. A Oktatási Hivatal felvételi eljárásról szóló tájékoztatója azonban nem tér ki a kérvényezés szóbeli vizsgára vonatkozó menetére. Amennyiben a tanulót megillető mentességeket a tanuló/szülő érvényesíttetni szeretné a szóbeli felvételi során, akkor az alábbi pontok segítségül szolgálhatnak:

  • A tanuló értékelő lapja tartalmazza, hogy a központi írásbeli vizsgán a vizsgaszervező intézmény vezetője milyen kedvezményeket biztosított a felvételiző számára. Így az értékelő lap informálja a szóbeli vizsgát szervező intézményt.
  • A felvételi jelentkezéskor (határidő február 22.) a jelentkezési laphoz célszerű csatolni a szakértői bizottság által kiállított szakértői vélemény másolatát.
  • A szóbeli felvételi jelentkezéskor a szülő jelezze az intézménynek a kedvezmények érvényesítési szándékát, majd az intézmény kérése szerint járjon el a dokumentum (szakértői vélemény másolata) beküldése, kérvény beadásával kapcsolatban.

A különleges bánásmódot igénylő tanulókat a középfokú felvételi eljárás során megillető kedvezményeket az Nkt. 51. § (5) tartalmazza. További részletek az Oktatási Hivatal alábbi felületén olvashatók:

https://www.oktatas.hu/kozneveles/kozepfoku_felveteli_eljaras/tajekoztato_felvetelizoknek/sni_tanulok_reszvetele  

Érdekesség:

Nem szervezhet minden középiskola szóbeli felvételi vizsgát!

Nkt 50. § (4) Középiskolában - külön jogszabály szerint szervezett - központi írásbeli felvételi vizsga szervezhető. Helyi felvételi vizsga csak központi írásbeli vizsga mellett, ahhoz kapcsolódva, és csak abban az esetben szervezhető, amennyiben a felvételi évét megelőző három év átlagában a jelentkezők száma több mint kétszeresen meghaladja a felvehető tanulók számát.

A fenti rendelkezés szakképző intézményekre is vonatkozik: 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet - 149. § (3)