12. cikk.: Tudnivalók az óvodai felvételről, óvodai beiratkozásról

2023.03.12

Közeleg az óvodai beiratkozás időszaka (április 20-május 20.), ezért ebben a cikkben röviden összefoglalom a fontosabb információkat a beiratkozásról, felvételről és az óvodai nevelés megkezdéséről.

Óvodai nevelés kezdete:

Az Nkt 8. § és 49. § rögzítik az alábbi rendelkezéseket: 

  • A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától (2023-ban szeptember 1-től) legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson köteles részt venni.
  • Az óvoda felveheti azt a gyermeket is, aki a harmadik életévét a felvételétől számított fél éven belül betölti, feltéve, hogy minden az óvoda körzetében életvitelszerűen ott lakó hároméves és annál idősebb gyermek óvodai felvételi kérelme teljesíthető.
  • Az óvodai jogviszony a beíratás napján jön létre. A gyermek az óvodai jogviszonyon alapuló jogait a beíratás napjától kezdve gyakorolhatja.

Óvodai felvétel:

A 20/2012 20. § tartalmazza az alábbi rendelkezéseket:

  • Az óvodai beiratkozásra a tárgyév április 20. és május 20. között kerül sor.
  • Az óvoda fenntartója és az óvoda, a beiratkozás első határnapját megelőzően legalább harminc nappal közleményt vagy hirdetményt tesz közzé a beiratkozás idejéről, a jogviszony létesítésével összefüggő eljárásról.
  • Az Oktatási Hivatal április 16-áig értesítést küld azon gyermek lakcímére, akiknek a tárgyévben óvodáztatási kötelezettsége megkezdődik.
  • A szülő - a bölcsődei ellátásban részesülő gyermek kivételével - az óvodai nevelésben történő részvételre jogszabály alapján kötelezett gyermekét köteles beíratni a meghatározott időpontban.

Az óvodai beiratkozáskor be kell mutatni a gyermek nevére kiállított személyazonosságot igazoló hatósági igazolványokat, továbbá a szülő személyazonosságát igazoló hatósági igazolványokat és lakcímet igazoló hatósági igazolványát, de a fenntartó és az óvoda által közzétett hirdetmény részletesen tartalmazza a beíratásához szükséges közokiratok, dokumentumok felsorolását.

A szabad óvodaválasztás joga:

Nkt. 72. §: 

(2) A szülő gyermeke adottságainak, képességeinek, érdeklődésének megfelelően, saját vallási, világnézeti meggyőződésére, nemzetiségi hovatartozására tekintettel szabadon választhat óvodát, iskolát, kollégiumot.

  • Szülőknek joguk van gyermekük számára óvodát választani, vagyis nem kötelező a körzeti óvodába íratni gyermeküket.
  • Az óvodai felvétel kérelmének helyt adó döntését az óvoda vezetője írásban, a kérelem elutasítása esetén döntését határozat formájában közli a szülővel.

Óvodakezdés halasztása:

  • A szülő kérelmezheti az óvodakezdés halasztását a területileg illetékes járási hivatalnál (amennyiben a család sajátos helyzete ezt indokolja), a kérelem benyújtásnak határideje április 15.

Az óvodakezdés halasztásáról szóló jogszabály:

Nkt 8. §:

(2) A szülő - tárgyév április 15. napjáig benyújtott - kérelme alapján a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva, annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek a negyedik életévét betölti, különös méltánylást érdemlő esetben, újabb kérelem alapján annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek az ötödik életévét betölti a Kormány rendeletében kijelölt szerv (a továbbiakban: felmentést engedélyező szerv) felmentheti az óvodai foglalkozáson való részvétel alól, ha a gyermek családi körülményei, sajátos helyzete indokolja. Ha az eljárásban szakértőt kell meghallgatni, csak az óvodavezető vagy a védőnő, továbbá tartós gyógykezelés alatt álló gyermek esetében az Eütv. 89. §-a szerinti általános járóbeteg-szakellátásban, vagy az Eütv. 91. §-a szerinti általános fekvőbeteg-szakellátásban részt vevő szakorvos rendelhető ki. Tartós gyógykezelés alatt álló gyermek esetében a kérelem a tárgyév április 15. napja után is benyújtható. Az eljárás időtartama ötven nap.