15. cikk.: Középfokú felvételi eljárás 6. (befejező) rész - A végleges felvételi rangsor és a fellebbezés

2023.04.19

Íme a középfokú felvételi eljárásról szóló cikksorozatom utolsó cikke: Közeleg a végleges felvételi rangsor közzétételének határideje, ebben a cikkben összefoglalom a fontosabb tudnivalókat, kitérve a jogorvoslat lehetőségére is.

Hátralévő Fontos időpontok:

  • Április 21.: Az Oktatási Hivatal kialakítja a végeredményt és elküldi azt a középfokú iskoláknak (végleges felvételi rangsor).
  • Április 28.: A középiskolák megküldik a felvételről vagy az elutasításról szóló értesítést a szülőknek és az általános iskoláknak.
  • Június 1.: A benyújtott kérelmek alapján lefolytatott jogorvoslati eljárás befejezése a fenntartónál.
  • Június 21-23.: Beiratkozás a középfokú iskolákba.

Egyeztetett felvételi jegyzék:

Április 21-én küldi meg az Oktatási Hivatal a középiskoláknak az úgynevezett egyeztetett felvételi jegyzéket, amely tulajdonképpen a végleges felvételi rangsort jelenti.
Az intézmények általában közzé teszik az iskola honlapján a végleges felvételi rangsort. Ezen felül a középiskolák április 28-áig megküldik a felvételről vagy elutasításról szóló értesítést a szülőknek (a jelentkezési lapon feltűntetett értesítési címre), illetve az általános iskoláknak. Minden olyan középfokú iskola írásbeli értesítést fog küldeni, ahová a tanuló jelentkezési lapot adott be. (20/2012 EMMI Rend 41. (5), 42. § (1))

Megjegyzés:

A végleges felvételi rangsor hivatalos megnevezése az "egyeztetett felvételi jegyzék", ezért a középiskolák honlapján valószínűleg "egyeztetett felvételi jegyzék" cím alatt lesznek olvashatók a végleges felvételi eredmények.

Jogorvoslati kérelem (fellebbezés):

A középfokú iskolába történő jelentkezés elutasítása esetén tizenöt napon belül jogorvoslati kérelmet lehet benyújtani az iskola fenntartójához. Az eljárásban a középfokú intézmény fenntartója jár el és hoz másodfokú döntést.
Jogorvoslati kérelmet jogszabálysértésre vagy az intézmény belső szabályzatának megsértésére való hivatkozással lehet benyújtani. (20/2012 EMMI Rend. 45. § (1)-(3)) 
A jogorvoslati kérelem alapján lefolytatott eljárás befejezésének határideje június 1. 

Javaslat a jogorvoslati kérelemmel kapcsolatban:

Bár a jogszabály úgy fogalmaz, hogy a fellebbezést kizárólag jogszabálysértésre vagy az intézmény belső szabályzatának megsértésére való hivatkozással lehet benyújtani, de a tapasztalat az, hogy valójában ettől függetlenül is érdemes fellebbezni. Ugyanis az osztályok jogszabályban rögzített maximális létszáma fenntartói engedéllyel legfeljebb húsz százalékkal átléphető.
Mivel a fenntartó jár el és hoz döntést a jogorvoslati eljárásban, így elképzelhető, hogy a fenntartó saját fenntartói döntése értelmében az érintett osztály felvehető tanulói létszámát megnöveli.

Javaslat a fellebbezés megfogalmazásához:

Érdemes a szülőnek őszintén és tényszerűen megírnia, hogy gyermeke miért szeretne az adott intézménybe, tanulmányi terültre felvételt nyerni.

  • Érdemes hangsúlyozni az adott intézmény erősségeit (konkrét területeket is említve): Például ki lehet emelni, hogy fontos a család számára az iskola nevelési-oktatási tevékenysége (a magas színvonalú továbbtanulásra való felkészítés, tehetséggondozás, művészeti, sporttevékenységek, a felzárkoztató foglalkozások, a gazdag iskolai közösségi programok), az iskola által képviselt nevelési elvek, szemléletmód, értékrendszer (akár egyházi, reál, művészeti vagy sport iskoláról lenne szó).
  • Fontos a személyes kapcsolatok említése, ha van: Sok ismerős, rokon, testvér, több családtag jár, járt az intézménybe, szülők, nagyszülők is. Már-már családi tradíció az adott iskolába járatni a gyermeket.
  • Fontos kiemelni, a tanuló erősségeit (tanulmányi, művészeti, sport, közösségi élet), milyen területen tudna kimagaslóan teljesíteni, és az iskola jó hírnevét öregbíteni az évek során.
  • Meg lehet említeni, hogy az iskola számíthat a szülők támogatására (nem anyagi értelemben), hanem programokon, rendezvényeken való részvételben, megszervezésében, feladatok vállalásában.
  • Továbbá bármilyen más olyan szempont, érvelés, ami meggyőzheti a fenntartót, hogy a tanuló valóban az ő intézményükben folytassa tanulmányait.

Fontos:

Amennyiben a felvételi eljárás során egyértelműen kiderült a szülő számára, hogy az adott intézmény, vagy tanulmányi terület követelményrendszere meghaladja a gyermek képességeit, tudását és a tőle elvárható teljesítményt, akkor véleményem szerint el kell fogadni a sikertelen felvételi eredményt, és nem szabad fellebbezni. Helyette új célokat és álmokat kell megfogalmazni.