19. cikk.: Személyazonosság megállapítása az érettségi vizsgán

2023.05.06

Sajnos általános jelenség, hogy a mai fiatalok semmilyen okmányt nem hordanak magukkal a hétköznapok során. Ezért az érettségizők, de különösen az emelt szinten vizsgázók számára ajánlom az alábbi cikk elolvasását.

A jogszabály (100/1997 Korm. Rend.) előírja, hogy az érettségi vizsgán, közép és emelt szinten egyaránt (mind az írásbeli, mind a szóbeli vizsgarészen) szükséges a vizsgázók személyazonosságának megállapítása.

A megengedő kivétel:

Természetesen a tapasztalat az, hogy amikor egy tanuló a saját középiskolájában teljesíti egy adott vizsgatárgyból a középszintű érettségi vizsgát, akkor az iskola szaktanárai automatikusan megállapítják a diák személyazonosságát, hiszen évek óta ismerik (évekig tanították, osztályozták) az érintett vizsgázót. Ezért ilyen esetben az azonosításhoz semmilyen okmányt nem kérnek el szaktanárok. 

Amikor nem nélkülözhető a személyazonosság igazolása:

Természetesen a fenti megengedő magatartás már nem alkalmazható az emelt szintű, valamint a vendégtanulóként másik középiskolában, vagy a tanulói jogviszonyt követően újabb vizsgákat teljesítő vizsgázók esetében. Ezért számukra feltétlen szükséges, hogy legyen náluk a személyazonosság igazolására alkalmas okmány.

Fontos: Jogszabály szerint a személyazonosság megállapítására alkalmas okmány az érvényes személyi igazolvány, jogosítvány, útlevél. Semmilyen más igazolvány (pl.: diákigazolvány) NEM alkalmas a személyazonosság igazolására!!!

Kapcsolódó jogszabály (1992. évi LXVI. törvény):

29. § (12) A polgár a személyazonosságát a személyazonosító igazolványon túl az érvényes útlevéllel vagy kártyaformátumú vezetői engedéllyel igazolhatja

Fontos: A vizsgázó és a szülő tisztában legyenek vele, hogy az érettségi vizsga során szükséges a személyazonosság igazolása, és lehetőleg azt is tudják, hogy ez milyen okmányokkal lehetséges.

Például:

Hallottam olyan esetet, amikor egy emelt szintű írásbeli vizsgarészre érkező vizsgázó nem gondolta, hogy azonosítania kell magát, ezért nem vitt magával személyi igazolványt. A felügyelő tanár közölte vele, hogy márpedig a személyazonosság megállapításához csak személyit, vagy útlevelet tud elfogadni. A felügyelő tanár nem volt vele tisztában, hogy a személyazonosság megállapítására a vezetői engedély is alkalmas, pedig a tanuló jogosítványa ott volt a táskájában. Végül pozitív végkimenetele lett a történetnek, de a tanulság az, hogy minden vizsgázó legyen tisztában az érettségi vizsga szabályaival, mert a felügyelő tanárok is emberek, ők is tévedhetnek.

Fontos: Én azt javaslom, hogy minden vizsgázó minden vizsgájára (közép és emelt szintű, írásbeli és szóbeli vizsgarészre egyaránt) vigyen magával személyazonosság igazolására alkalmas okmányt. És persze olvassák a cikkeimet :)