23. cikk.: A szóbeli érettségi vizsga
2023.05.30
Június 7-én az emelt szintű, június 19-én a középszintű szóbeli vizsgákkal folytatódik a 2023-as tavaszi érettségi vizsgaidőszak. Ebben a cikkben tételesen összefoglaltam a szóbeli vizsgával kapcsolatos fontosabb tudnivalókat.
Kapcsolódó jogszabály:
A jogszabályi hátteret a 100/1997 Korm. Rend. 39. §-40/A. § pontjaiban találjuk.
Amit a vizsgabizottságról tudni érdemes:
- A szóbeli vizsgán a vizsgabizottság tagjai közül egyidejűleg legalább három főnek a vizsgateremben jelen kell lennie.
- Fel kell függeszteni a szóbeli vizsgát addig, ameddig a megfelelő számú bizottsági tag jelenléte nem biztosítható.
- A szóbeli vizsga nyilvánosságát a vizsgabizottság elnöke hivatalból vagy kérelemre korlátozhatja, illetve zárhatja ki.
- Az egyes vizsgatárgyak szóbeli vizsgáihoz szükséges segédeszközökről a vizsgaszervező intézmény gondoskodik.
Időkeret, felkészülési idő, feleltetés ideje:
- A szóbeli vizsga - beleértve a tételhúzást is - reggel nyolc óra előtt nem kezdhető el, és legfeljebb tizennyolc óráig tarthat.
- A vizsgázónak legalább harminc perccel korábban meg kell jelennie a vizsga helyszínén, mint amely időpontban az a vizsgacsoport megkezdi a vizsgát, amelybe beosztották.
Minden vizsgázónak - az (élő) idegen nyelv kivételével - vizsgatárgyanként harminc perc gondolkodási időt kell biztosítani a felkészülésre.
Egy-egy vizsgatárgyból a feleltetés időtartama - ha a jogszabály másképp nem rendelkezik - középszintű vizsga esetén tizenöt percnél (emelt szintű szóbeli vizsga esetén 20 percnél) több nem lehet.
A feleltetés menete:
- A szóbeli vizsgán a tételt a vizsgázó húzza, és kiválasztja a tétel kifejtéséhez szükséges segédeszközt. A tételben szereplő kérdések megoldásának sorrendjét - ha a központi vizsgakövetelmények másként nem rendelkeznek - a vizsgázó határozza meg.
- A felkészülési idő alatt a vizsgázó jegyzetet készíthet, de gondolatait szabad előadásban kell elmondania.
- A vizsgázó útbaigazítás és támogatás nélkül, önállóan felel, de ha elakad vagy súlyosan téved, a vizsgabizottság tagjaitól segítséget kaphat.
- A vizsgabizottság tagjai a tétellel kapcsolatosan a vizsgázónak kérdéseket tehetnek fel, ha meggyőződtek arról, hogy a vizsgázó a tétel kifejtését befejezte vagy a tétel kifejtésében elakadt, illetve súlyosan tévedett. A vizsgázó a tétel kifejtésében akkor szakítható félbe, ha súlyosan tévedett, vagy a rendelkezésre álló idő letelt.
Vizsgaterem elhagyása:
Ha vizsgázó a feleletet befejezte, a következő vizsgatárgyból történő tételhúzás előtt, szükség esetén a vizsgahelyiséget rövid időre elhagyhatja.
Szabálytalanság:
- A vizsgázók a vizsgateremben egymással nem beszélgethetnek, egymást nem segíthetik.
- Ha a szóbeli vizsgán a vizsgázó szabálytalanságot követ el (pl. társának segítséget nyújt, vagy társa segítségét veszi igénybe, meg nem engedett eszközt használ), vagy a vizsga rendjét zavarja, a vizsgabizottság elnöke figyelmezteti a vizsgázót, hogy a szóbeli vizsgát befejezheti ugyan, de ha szabálytalanság elkövetését, a vizsga rendjének megzavarását, a vizsgabizottság megállapítja, az elért eredményt megsemmisítheti.
Póttétel húzása:
Póttétel húzására vonatkozó részletes tájékoztatót egy hamarosan megjelenő cikkemben publikálok.