25. cikk.: Ha valaki az írásbeli (gyakorlati) vizsgát szóban teszi le

2023.06.10

Ebben a cikkben összefoglalom a legfontosabb tudnivalókat azok számára, akik igazgatói engedéllyel az írásbeli vagy gyakorlati vizsgarészt szóban teszik le.

Kapcsolódó jogszabály:

A jogszabályi hátteret a 100/1997 Korm. Rend. 37. § (3) pontjában találjuk.

Amit tudni érdemes:

  • Ha az érintett vizsgatárgy írásbeli vagy gyakorlati és szóbeli vizsgarészekből áll, akkor a vizsgázónak a szóbeli vizsgán két vizsgatételt kell húznia és kifejtenie.
  • A felkészüléshez és a tétel kifejtéséhez rendelkezésre álló időt tételenként kell számítani.
  • A vizsgázó kérésére a második tétel kihúzása előtt legalább tíz perc pihenőidőt kell adni.
  • A vizsgázó a pihenőidő alatt a vizsgatermet nem hagyhatja el.
  • Amennyiben a vizsgázó a gyakorlati vizsgarészt szóbeli vizsgarésszel pótolja, a törzslapján, az érettségi bizonyítványában, tanúsítványában ezt a tényt - záradék formájában - fel kell tüntetni.

Figyelem:

A fenti összefoglalóban olvasható, hogy akik egy vizsgatárgyból két szóbeli tételből felelnek, a szóbeli vizsgarészen a két tétel húzása között nem hagyhatják el a vizsgatermet. Ennek magyarázata a következő:

36. § (6) Ha vizsgázó a feleletet befejezte, a következő vizsgatárgyból történő tételhúzás előtt, szükség esetén a vizsgahelyiséget rövid időre elhagyhatja.

Vagyis jogszabály szerint nem két tételhúzás, hanem kizárólag két VIZSGATÁRGYBÓL történő tételhúzás között, hagyhatja el a vizsgázó a vizsgatermet. Egy adott vizsgatárgyból történő két szóbeli tételhúzás között (dupla szóbelizők esete) viszont nem.

Fontos:

Ha egy vizsgázó a gyakorlati vizsgarész helyett tesz szóbeli vizsgát (pl. informatika, digitális kultúra, testnevelés), akkor ahogy fent említettem ezeket a vizsgaeredményeket kötelező záradékkal kell ellátni, valamint:

A felsőoktatási felvételi eljárásról szóló 423/2012. Korm. rendelet 17. § (9) bekezdése szerint (a fogyatékossággal élő jelentkezőt kivéve (24. § (4)) nem számítható érettségi pont az érettségi vizsgatárgy százalékos eredményéből, amennyiben a vizsgázó a gyakorlati vizsgarészt szóbeli vizsgarésszel pótolta.

Megjegyzés:

Mivel középszinten a matematika vizsgatárgy csak írásbeli vizsgarészből áll, így ha egy vizsgázó az írásbeli vizsgarész helyett szóbeli vizsgát tesz, akkor a második szóbeli vizsgának a középszintű matematika vizsgatárgy estében nincs értelme, mert alapvetően nincs szóbeli vizsga. Vagyis középszintű matematika vizsga esetében a vizsgázónak csak egy szóbeli tételt kell húznia.