27. cikk.: Jogorvoslati lehetőség (fellebbezés) a szóbeli érettségi vizsgán
2023.06.23
Ebben a cikkben röviden összefoglalom a szóbeli vizsgarészre vonatkozó jogorvoslati lehetőség legfontosabb tudnivalóit.
Kapcsolódó jogszabály:
A jogszabályi hátteret a 100/1997 Korm. Rend. 59. § (1), illetve az Nkt. 38. § (7) bekezdéseiben találjuk.
Fontosabb tudnivalók:
- A vizsgázó (illetve kiskorú vizsgázó esetében a szülő, gondviselő) jogorvoslati lehetőséggel, fellebbezéssel élhet az érettségi vizsga vizsgabizottságának döntése ellen.
- A fellebbezés kizárólag jogszabálysértésre hivatkozva nyújtható be.
- Fellebbezés benyújtására az érettségi vizsga eredményének kihirdetését követő öt napon belül van lehetőség.
- A jogorvoslatra rendelkezésre álló időt az értekezletet követő első naptól kell számítani.
- A fellebbezés benyújtására meghatározott határidő elmulasztása jogvesztő.
- A fellebbezést az érettségi jelentkezést fogadó intézmény igazgatójának kell benyújtani, de a területileg illetékes megyei kormányhivatalnak kell címezni.A fellebbezést a kormányhivatal három munkanapon belül bírálja el.
A fellebbezésnek nincs formai követelménye, géppel vagy kézzel írt papíron is be lehet nyújtani, megfelelő indoklással ellátva. A fellebbezésnek röviden azokat az indokokat kell tartalmaznia, amelyek a jogszabálysértés tényét igazolják.
Példák jogszabálysértésre:
- A vizsgabizottság nem biztosította a vizsgázó számára a 30 perces felkészülési időt (az élő idegen nyelv vizsgatárgyra ez nem vonatkozik).
- A vizsgabizottság nem biztosította a vizsgázó számára a 15 perces feleltetési időt, pedig a vizsgázó a tétel kifejtését még nem fejezte be.
- A vizsgabizottság nem engedélyezte a vizsgázó számára, hogy két vizsgatárgy tételhúzása között a vizsgatermet rövid időre elhagyja (pl.: mosdószünet).
- A vizsgabizottság nem biztosította a vizsgázó számára a vizsgaleírás szerinti szükséges valamely segédeszközt, vagyis az nem volt megtalálható a vizsgateremben (pl.: történelematlasz, tételhez szükséges irodalmi kötet).
- A szóbeli tétel nem felelt meg a központi vizsgaleírásnak (pl.: történelem atlasz nem tartalmazott megfelelő számú forrást).
- A vizsgázó szóbeli vizsgarésze sikertelen lett (szóbeli összpontszáma nem érte el a 12%-ot), de az elnök nem húzatott póttételt a vizsgázóval.
A fenti felsoroláson kívül egyéb jogszabálysértések is felmerülhetnek, tisztázandó kérdés esetén keressenek e-mailben!
Megjegyzés:
A jogszabályban meghatározott időkeretet jelölő "egy nap" alatt tényleges egy napot (24 órát) ért a jogalkotó, amennyiben egy időkeretre "munkanap" meghatározás vonatkozik, akkor munkanap megjelölést tartalmaz az adott rendelkezés.