4. cikk.: A pályaválasztási, továbbtanulási cél érdekében felhasználható igazolt hiányzásról

2022.10.13

Sokszor találkoztam már vele, hogy a tanulók és a szülők nincsenek tisztában egy nagyon fontos, jogszabály által biztosított lehetőséggel. Ezért ebben a cikkben szeretném felhívni a figyelmet a továbbtanulásra, pályaválasztásra felhasználható igazolt hiányzás lehetőségére.

20/2012 EMMI Rendelet 51. §:

  • (2) Ha a gyermek az óvodai foglalkozásról, a tanuló a tanítási óráról és egyéb foglalkozásról, valamint a kollégiumi foglalkozásról távol marad, mulasztását igazolnia kell. A mulasztást igazoltnak kell tekinteni, ha
  • e) az általános iskola 7-8. évfolyamos, valamint a középfokú iskola 10-12. évfolyamos tanulója - tanítási évenként legfeljebb két alkalommal - pályaválasztási célú rendezvényen vesz részt vagy pályaválasztási céllal marad távol, feltéve, ha a részvételt a szervező intézmény által kiállított igazolással igazolja.

Az e) pont értelmében, ha az általános iskola 7-8. évfolyamos, valamint a középfokú iskola 10-12. évfolyamos tanulója pályaválasztási célú rendezvényen vesz részt, vagy pályaválasztási céllal távol marad az iskolától, és a részvételét a szervező intézmény által kiállított igazolással igazolja, akkor hiányzása igazoltnak tekintendő.

Összefoglalva:

A rendelet által megfogalmazott továbbtanulási célra fordítandó két tanítási nap, jogszabályilag biztosított és nem csak a végzős tanulók, de a 7., illetve a 10. és 11. évfolyamos tanulók számára is. És ez a két tanítási nap tanévenként számítandó, vagyis nem összesen két nap áll a tanuló rendelkezésére tanulmányai során, hanem (7., illetve 10. évfolyamtól kezdve) minden egyes tanévben felhasználható a két nap.

Például:

Hallottam már olyan érvelést osztályfőnöktől, hogy nem engedi el 10. vagy 11. évfolyamos tanulóit egyetemi nyílt napra, mert az csak a 12. évfolyamos tanulók számára lehetséges, és ha a diákok el szeretnének menni, akkor azt a szülőnek igazolnia kell. Felhívom a tanulók és a szülők figyelmét, hogy ez teljesen téves tájékoztatás, sőt még az iskola Házirendje sem tartalmazhat ilyen jellegű szabályozást, mert az intézményi dokumentumok nem mondhatnak ellent a köznevelés jogszabályi rendelkezéseinek.