40. cikk.: Vizsgaszervezési előírás megszegésének észrevételezése az emelt szintű írásbeli vizsgán (2023/24)

2024.05.06

Sokszor a vizsgázók és még felkészítő tanáraik sem tudják, hogy a vizsgázónak jogában áll észrevételezni az emelt szintű írásbeli vizsga során tapasztalt vizsgaszervezési előírások megszegését.

A témával kapcsolatban a 100/1997-es Korm. Rend. 30. § (5) pontja az irányadó:

Amennyiben az írásbeli vizsga lebonyolítása során a vizsgázó szerint az e rendeletben és az adott vizsgatárgy központi vizsgakövetelményeiben foglalt vizsgaszervezési technikai jellegű előírásokat megszegték, az írásbeli vizsga lezárását követő két órán belül az írásbeli vizsga helyszínén, a kormányhivatal megbízottjánál a kormányhivatalnak címzett írásbeli észrevételt tehet. A határidő jogvesztő, igazolásnak helye nincs.

Fontos: Az észrevételt az vizsga lezárását követően két órán belül a vizsga helyszínén, a kormányhivatal megbízottjánál írásban kell benyújtani. Az észrevételezésnek nincs formai követelménye, géppel vagy kézzel írt papíron is be lehet nyújtani. Az észrevételezésnek azokat az indokokat kell tartalmaznia, amelyek a vizsgaszervezési előírások megszegésének tényét igazolják.
A kormányhivatal az észrevételt öt munkanapon belül kivizsgálja, és a vizsgálati eredményt, valamint a vizsga további menetével kapcsolatban a szükséges intézkedésekre vonatkozó javaslatait megküldi a vizsgabizottságot működtető intézmény igazgatójának

Példák a vizsgaszervezési előírások megszegésére:

  • A vizsga megkezdése előtt, a szükséges tájékoztatást a felügyelő tanár nem, vagy csak részben ismerteti.

  • A vizsgaterem rendjét bármilyen esemény megzavarja, de a kiesett idővel a vizsga idejét nem növelik meg.

  • A feladatok kidolgozásához a jogszabály által meghatározott rendelkezésre álló időnél kevesebb időt biztosít a vizsgaszervező.

  • Egy esetleges szabálytalanság esetén történő eljárás során a vizsgaszervező nem jogszerűen jár el.

  • A vizsga rendjének olyan jellegű megzavarása, mely a vizsgázó teljesítményét hátrányosan befolyásolja.

  • A vizsgaszervező nem biztosít elegendő számú, az adott vizsga során használható segédeszközt (pl.: történelem vizsga esetén helyesírási szótár, vizsgatermenként legalább 3 példány).