5. cikk.: Javaslat az egyéni munkarendről élsportoló tanulók számára

2022.11.11

Gyakori jelenség, hogy (főleg) középiskolás tanulók már tanulóéveik alatt hivatásszerű sportolóvá válnak. Ekkor a sportszakemberek, osztályfőnökök, sőt akár az intézményvezetők első azonnali javaslata a szülők számára, hogy egyéni tanulói munkarendet kérvényezzenek gyermekük részére. Azonban ez nem feltételen a legjobb megoldás. 

Az egyéni munkarend esetén félévkor és év végén is osztályozó vizsgát kell tenni, minden tantárgyból, az osztályozó vizsga tanulmányok alatti vizsgának számít, mely szigorúan szabályozott rendszer. A tanulmányok alatti vizsga szabályairól részletes tájékoztatást írtam egy korábbi cikkemben (3. cikk). Fontos, hogy egyéni munkarend esetén az osztályozó vizsga (egyik tantárgy esetében) sem váltható ki iskolába járással, évközi érdemjegyek szerzésével. Ha jogszerűen jár el az intézmény, akkor egyéni tanulmányi munkarend esetén kötelező vizsgázni.

Nkt. 55. §

  • (2) Az egyéni munkarenddel rendelkezőt - az iskolában vagy azon kívül folyó szakmai képzés kivételével - az iskola valamennyi kötelező tanórai foglalkozása alól fel kell menteni.

20/2012 (VIII. 31.) EMMI rendelet:

  • 64. § (2) Osztályozó vizsgát kell tennie a tanulónak a félévi és a tanév végi osztályzat megállapításához, ha felmentették a tanórai foglalkozásokon való részvétele alól.

Látható tehát, hogy az egyéni munkarend jogszerű, szabályosan történő teljesítése egyáltalán nem egyszerű feladat. Mégis mit lehet választani helyette? Javaslatom a következő: Amennyiben a tanuló sporttevékenységihez kapcsolódó elfoglaltságai, edzései, mérkőzésterhelése a heti beosztást tekintve rendszertelen, vagyis a tanórák egy részén jelen tud lenni, akkor nem javasolt az egyéni munkarend kérése.

Tekintsük meg az alábbi nagyon fontos rendelkezést, mert azt a sportszakemberek, de még az osztályfőnökök és sajnos akár az intézményvezetők is sokszor rosszul értelmezik:

20/2012 EMMI Rendelet:

  •  51.§ (7) Osztályozó vizsgára, akkor bocsátható a tanuló, ha egy tanítási évben az igazolt és igazolatlan mulasztása együttesen meghaladja a 250 tanítási órát vagy a tanítási órák 30 %-át és emiatt a teljesítménye tanítási év közben nem volt érdemjeggyel értékelhető.
Fontos a két feltétel egyidejű teljesülése. A hiányzás miatt osztályozó vizsgára utasított tanuló esetében nem elegendő, hogy a hiányzása a jogszabályban meghatározott mértéket meghaladta (250 tanítási óra, vagy tantárgyankénti 30 %-os hiányzás), az is szükséges, hogy a tanulónak ne legyen elegendő érdemjegye az adott félévben. Mert ha van az iskola Pedagógiai Programja által előírt elegendő érdemjegye az adott tantárgyból (vagy tantárgyakból), akkor hiába a hiányzások száma nem csak lehet, hanem kell is őt osztályozni.

Összefoglalva: Egyéni munkarend helyett iskolába járás

Tehát hiába hiányzik egy sportoló tanuló az iskolából, a tanórákról a tanév jelentős, vagy nagyobb részében. Mert, ha azon a kevés tanórán, melyen jelen van részt tud venni a számonkéréseken és érdemjegyeket tud szerezni (az iskola pedagógiai programja szerint elegendő számú jegyet), akkor a tanuló osztályozható lesz és nem kell vizsgáznia, függetlenül attól, hogy hány hiányzása volt a tanév során. Ha pedig úgy alakul, hogy bizonyos tantárgyakból nincs elegendő érdemjegye, akkor azokból a tantárgyakból kell csak osztályozó vizsgát tennie és nem az összes tantárgyból, úgy, mint egyéni munkarend választása esetén.

Vagyis véleményem szerint alapvetően nem érdemes egy élsportoló tanuló számára egyéni tanulói munkarendet kérvényezni, kivéve, ha a tanuló elfoglaltsága folyamatosan egész éven át a napközbeni iskolai időszakra esik és a tanév során soha egyetlen tanórán sem tud megjelenni.