9. cikk.: Minden, amit tudni érdemes a félévi osztályzatokról, félévi értesítőről
A köznevelésben és a szakképzésben egyaránt 2024. január 19. az első félév vége. Ebben a cikkben igyekeztem összefoglalni a félévi osztályzatok, félévi értesítőkre vonatkozó legfontosabb információkat.
Egy gyakori tévhit:
A félévi eredményeket sokan tévesen félévi bizonyítványnak szokták nevezni, de a félévi osztályzatokat összesítő dokumentum jogszabályi megnevezése hivatalosan félévi értesítő. A dokumentum gyakorlatilag értesíti a szülőt, tanulót, arról, hogy a tanítás-tanulás folyamatában a gyermek teljesítménye félévkor milyen osztályzattal minősíthető.
Az iskola pedagógiai programjában kell feltüntetni az értékelés, minősítés elveit (20/2012 EMMI Rend. 7. § (1)), így azt is, hogy egy adott tantárgyi átlag esetén, milyen osztályzatot kell kapnia a tanulónak. (Szakképző intézmény esetén (technikum, szakképző iskola) az értékelés, minősítés elveit a szakmai program tartalmazza 12/2020 Korm. Rendelet 14. § (2)))
Az osztályozáshoz szükséges érdemjegyek számát szintén az intézmény pedagógiai programjában, szakképző intézmény esetén a szakmai programjában kell meghatározni.
Ha nincs elegendő érdemjegy:
Tegyük fel, hogy egy iskolában a pedagógiai program szerint az osztályozáshoz szükséges érdemjegy félévenként a tantárgy heti óraszámának háromszorosa (ez egy heti 1 órás tantárgy esetén legalább 3 db érdemjegyet, egy heti 3 órás tantárgy esetén legalább 9 db érdemjegyet jelent félévente és így tovább).
Ha egy tanulónak nincs elegendő érdemjegye az osztályozáshoz, az nem jelenti feltétlen, hogy osztályozó vizsgára kell utasítani. Ehhez ugyanis az is szükséges, hogy a jogszabályban meghatározott mértéket a hiányzása meghaladja (250 tanítási óra, vagy tantárgyankénti 30 %-os hiányzás). Ellenkező esetben a jogszabály értelmében a tanuló elegendő időt töltött az intézményben, hogy érdemjegyeket szerezzen, vagyis ekkor az adott tantárgyat tanító pedagógus követett el mulasztást, azzal, hogy nem volt elegendő számonkérés az osztályozáshoz szükséges érdemjegy eléréséhez.
A fenti esetben megállapított osztályzat esetén szabálytalan jegylezárás történik az iskola részéről. Amennyiben az előírásoktól eltérő döntés nem a tanuló javára történt (vagyis nem jeles osztályzatot kap), úgy a döntés megtámadható, részletek az Nkt 37. § (2)-(3) pontjaiban olvashatók.
A hiányzás miatt esedékes osztályozóvizsga szabályainak részletei egy korábbi cikkemben olvashatók:
https://www.szakertopalanta.hu/l/1-cikk-hianyzas-eseten-osztalyozo-vizsga/
Ha a hiányzás mértéke magas, de van elegendő érdemjegy:
Tekintsük az előző eset megfordítását. Ha a tanuló hiányzása a jogszabályban meghatározott mértéket meghaladta (250 tanítási óra, vagy tantárgyankénti 30 %-os hiányzás), de van a pedagógiai program által előírt elegendő érdemjegye az adott tantárgyból (vagy tantárgyakból), akkor hiába a hiányzások száma nem csak lehet, hanem kell is őt osztályozni.
Példa:
Egy tanuló mulasztása meghaladta a jogszabályban rögzített mértéket, például igazolt és igazolatlan mulasztásainak száma 263 óra, de egy heti 3 órás tantárgyból az 1. félévben 10 érdemjegye van, akkor abból a tantárgyból nem kötelezhető osztályozó vizsgára, félévi osztályzatot kell kapnia.
A félévi osztályzat beleszámít-e az érettségi eredményeibe, esetleg a felsőfokú vagy középfokú továbbtanulás pontszámításába?
Középfokú tanulmányok esetén a félévi osztályzatok nem befolyásolják az érettségi vizsga eredményeit, és a felsőfokú felvételi eljárásban sem számítanak. A felsőfokú felvételi eljárás pontszámításába csak az év végi tanulmányi eredmények számíthatók be (423/2012 Korm. Rend. 16. § (1) a).
Középfokú felvételi eljárás esetén a középiskolába jelentkező általános iskolás tanulók félévi osztályzatai (félévi értesítője) beszámíthat az úgynevezett "tanulmányi eredmények figyelembevételébe" (20/2012 EMMI Rend. 27. § (3)). A középfokú intézményeknek a részletes szabályokat nyilvánosságra kell hozniuk a felvételi tájékoztatójukban.
A középfokú felvételi eljárás részletes szabályairól az Oktatási Hivatal oldalán olvashatók bővebb információk: