13. cikk.: Középfokú felvételi eljárás 5. rész - A felvételi jegyzék és a módosító időszak
Közeledik a felvételi eljárás újabb két fontos szakasza, ebben a cikkben összefoglalom a legfontosabb információkat.
A felvételi jegyzék (közzétételi határideje március 17.):
A középfokú iskolák legkésőbb 2023. március 17-ig nyilvánosságra hozzák saját honlapjukon a jelentkezők felvételi jegyzékét. Ez a jegyzék tartalmazza az adott iskola adott tanulmányi területére jelentkezők összesített eredményét és az iskola által meghatározott rangsorban elfoglalt helyét.
Fontos:
Nagyon fontos, hogy a felvételi jegyzék nem a végleges felvételi rangsort tükrözi. Ezt a rangsort minden iskola csak a saját intézményébe jelentkezett tanulók eredményei alapján állítja össze (az iskolák a saját adatbázisuk alapján dolgoznak). Ez a rangsor tehát nem veszi figyelembe, hogy a tanulók még milyen iskolákat és tanulmányi területeket és azokat milyen sorrendben jelölték meg. Ráadásul a lista még a módosító időszakban leadott jelentkezések révén is változhat.
A módosító időszak (március 21-22.):
- A módosító időszakban lehetősége van a jelentkezőknek, hogy az iskolák és a tanulmányi területek eredetileg beírt sorrendjén változtassanak, vagy
- Új tanulmányi területet felvegyenek, de ezt csak olyan iskola esetén tehető meg melyet a tanulók eredetileg is megjelöltek (új tanulmányi terület felvételét az érintett középiskolával előzetesen egyeztetni szükséges).
- A módosító időszakban tanulmányi területet törölni nem lehet.
A módosítás technikai tudnivalói:
- Az általános iskolák 8. évfolyamos tanulói, valamint azon 6 vagy 8 évfolyamos gimnáziumba jelentkező tanulók esetén, akiknek felvételi lapjait az általános iskola készítette el, a módosítást a tanuló általános iskolájában végezhetik el.
- Azok a jelentkezők, akik egyénileg nyújtották be a felvételi jelentkezést, a módosításról az Oktatási Hivatal alábbi weboldalán olvashatják el a részleteket: https://www.oktatas.hu/kozneveles/kozepfoku_felveteli_eljaras/KIFIR_egyeni_jelentkezes_menete
Mikor érdemes módosítani?
A jelentkezők által eredetileg megjelölt sorrenden akkor érdemes változtatni, ha a továbbtanulási szándékuk időközben megváltozott vagy, ha a felvételi eljárás során olyan pozitív esetleg negatív tapasztalatok érték valamely iskolában, hogy azok alapján a jelentkezési szándékuk megváltozott. Például a személyes tapasztalatok alapján mégis inkább abban az adott iskolában (vagy tanulmányi területen), vagy éppenséggel biztosan nem abban az adott iskolában (vagy tanulmányi területen) szeretnének továbbtanulni.
Mikor érdemes új tanulmányi területet megjelölni?
Érdemes a módosító időszakban új tanulmányi területet is felvenni (a már korábban megjelölt iskolák köréből), ha az a tanulmányi terület egyezik a tanuló továbbtanulási szándékaival és felvételi eredményei alapján a bejutás esélye magas.
Alapvető tévhit: A módosítással nő a bejutás esélye!
Egy gyakori jelenség, hogy a módosító időszakban a jelentkezők egy része azokat a tanulmányi területeket melyeknél a rangsorban elfoglalt helyük alacsonyabb, hátrébb sorolják, míg az erősebb rangsorú tanulmányi területeket előrébb sorolják. A tanulók és a szülők ezzel a változtatással abban bíznak, hogy így növelhetik a magasabb rangsorú képzésre a bejutás esélyét. Ez egy tévhit.
Minden tanuló arra a tanulmányi területre fog felvételt nyerni, ahová az általa felállított sorrend alapján elsőként felvételi jogosultságot szerez (lehet ez a saját sorrendjében akár a 6. tanulmányi terület is). Vagyis ha az adott tanulmányi területre felvételi eredménye és a rangsorban elfoglalt helye alapján felvételre jogosult, akkor teljesen mindegy hányadikként jelölte meg saját sorrendjében az érintett képzést.
Az Oktatási Hivatal hivatalos felvételi tájékoztatója ezt szó szerint az alábbiak szerint fogalmazza meg:
"A jelentkezők rangsorolásának algoritmusa kizárja annak a lehetőségét, hogy egy intézmény adott tanulmányi területéről a jelentkező kiessen pusztán azért, mert a tanulmányi terület az általa meghatározott listának nem az elején szerepel."